O FILMIE

“Paweł z Tarsu – Pojednanie Światów” jest polskim filmem dokumentalnym o życiu i misji apostoła narodów, św. Pawła. Film powstawał w 7 krajach (nie licząc Polski oczywiście), gdzie ekipa podążała śladem apostoła. Łączny czas trwania filmu to blisko 6 godzin, podzielonych na 12 odcinków. Film powstawał przez dwa lata ze względu na ogrom logistyczny przedsięwzięcia oraz liczne trudności produkcyjne. 

Do filmu, w wydawnictwie DVD dołączone są dodatki. W pakiecie będzie 6 płyt DVD (na każdej po dwa odcinki oraz liczne dodatki) oraz siódma płyta CD z muzyką z filmu. W materiałach dodatkowych będzie można znaleźć kalendarium zdarzeń powiązanych z dwoma odcinkami, a także fragmenty listów       św. Pawła oraz zakulisowe materiały z komentarzami twórców. 

Trudno sobie wyobrazić,
jak wyglądałoby Chrześcijaństwo bez Św. Pawła.
To On przetłumaczył Ewangelię na język ówczesnego
mu świata. Dziś także jest przewodnikiem w wierze.
Również dla mnie.

Grzegorz Misiewicz - Reżyser filmu

 Niezależnie od tego czy będziemy, czy też nie, uwzględniać w naszym mówieniu o historii wpływ chrześcijaństwa na rozwój cywilizacji, nie da się zanegować faktu, iż doktryna zwana chrześcijaństwem miała wpływ na podstawy życia społecznego i kulturalnego w Europie, a także na sposób myślenia i postrzegania świata przez ludzi na wszystkich kontynentach.
        Owa doktryna kształtowała się przede wszystkim w pierwszych wiekach naszej ery. Żadna idea nie kształtuje się sama. Tworzą ją konkretne osoby. Kluczową postacią, która wywarła decydujący wpływ na sposób formowania się chrześcijaństwa był Paweł z Tarsu.
                Chrześcijaństwo narodziło się w Palestynie, w łonie Judaizmu. Znane wszystkim wydarzenia związane z Jezusem Chrystusem dały temu początek. Powoli, ale konsekwentnie przekraczało ono kolejne bariery religijne i kulturowe rozszerzając się w końcu na cały świat. Pierwszym etapem było wyjście na zewnątrz żydowskiej synagogi. Dalej, konfrontacja z ówcześnie dominującą w tym rejonie świata kulturą helleńską i rzymską strukturą polityczną. Z Jerozolimy, poprzez pierwsze wspólnoty chrześcijańskie powstające na Bliskim Wschodzie i w Azji Mniejszej, chrześcijaństwo dociera do Europy.

        Cały ten proces można poznać i lepiej zrozumieć przybliżając sobie postać Pawła z Tarsu. Wiele już o nim napisano. Wielu teologów przestudiowało jego pisma i materiały na temat jego życia. Wszystko to jest bardzo cenne i warte poznania. Powstało też kilka filmów próbujących zaprezentować i zinterpretować postać Pawła.

        Projekt zrealizowania nowego, innego filmu o Pawle zrodził się z inspiracji Rokiem Świętego Pawła, obchodzonym w Kościele Katolickim od czerwca 2008 do czerwca 2009. Była to znakomita okazja do podjęcia trudu przybliżenia tej znaczącej nie tylko dla ludzi wierzących postaci. Aby to uczynić w sposób nowatorski, film ma w swoim założeniu reporterską i w miarę możliwości dokumentalną rekonstrukcję wydarzeń związanych z Pawłem w historycznych miejscach jego pobytu i działalności. Oznaczało to realizację zdjęć w Turcji, Izraelu, Grecji, Syrii, Rzymie, na Cyprze i na Malcie. 

       Będziecie mogli nie tylko poznać postać naszego bohatera, ale także miejsca, w których kształtował się jego charakter i sposób myślenia. Wiele z tych miejsc ma ciągle wielką wartość turystyczną. Tego także będzie można doświadczyć poprzez ten film. Wszystko ma być zrealizowane w dynamicznej i atrakcyjnej dla współczesnego widza konwencji.
        Najbardziej istotnym celem filmu jest ukazanie postaci Pawła z Tarsu jako “pomostu” między chrześcijaństwem zrodzonym w łonie Judaizmu, a chrześcijaństwem otwartym na cały świat. Cel ten ma być osiągnięty nie poprzez zawiłe teologiczne dywagacje, ale poprzez podążanie szlakiem Pawła od jego miejsca urodzenia w Tarsie, poprzez kształcenie się w Jerozolimie, misyjną pracę w Azji i Europie, do jego męczeńskiej śmierci w Rzymie.
      Chcemy Was zabrać  w osobistą podróż z Pawłem podążając jego życiowym szlakiem i mamy nadzieję, że każdy kto się w tę podroż wybierze odkryje coś więcej z tożsamości kultury ukształtowanej pod wpływem chrześcijaństwa, a poznając jej wartości odkryje także coś dla siebie.
 
                                                                                            Grzegorz Misiewicz 

Produkcja Filmu

Listopad  2008

Start produkcji

Mobirise

Jesteśmy gotowi do pierwszej wyprawy. Lecimy z Berlina do Istambułu ( w wersji tureckiej- Istanbul) i dalej autem do Efezu. Tam zaplanowaliśmy pierwsze zdjęcia, które wejdą do odcinka 9 i 10. To będzie nasz pierwszy plan zdjęciowy i zarazem poligon doświadczalny.

Tutaj dziennik pokładowy się rozpoczyna. Co przyniesie przyszłość? Pełni energii przystępujemy do realizacji projektu. Jesteśmy jednak świadomi ogromu pracy jaki przed nami...
Kto wie, jak to będzie?
W drodze powrotnej z Berlina do Wrocławia wyparowała cała woda z chłodnicy starego Volkswagena Transportera. Niemiecki mechanik coś tam pomajstrował i udało nam się dojechać do domu. Pierwsze zdjęcia za nami. Było całkiem nieźle, a nawet bardzo dobrze. Ekipa się zgrała i już mamy wizję całości.

2 february 2019

Film drogi

Mobirise

Camper o nazwie „Wojtek” zapakowany. Wszyscy bojowo nastawieni. Ruszamy na zdjęcia do Turcji i Syrii. Pierwszy etap podróży: Wrocław – Tars, jakieś 3000 km. Zatrzymujemy się tylko na chwilę w Istambule.
Granica turecko – syryjska. Aby ją przekroczyć trzeba wypełnić stos papierów – wszystkie po arabsku - i stracić kilkaset dolarów. Specjalny tajny urzędnik do opieki nad turystami załatwia nam wszystko. Welcome to Syria!

3 march 2020

Kierunek Ziemia Święta

Mobirise

Spotykamy się wszyscy w Izraelu. Docieraliśmy tu (spacja)różnymi drogami. Większa część ekipy leciała z Budapesztu. Niewiele brakowało, aby nie zdążyli na samolot. Zepsuł im się samochód. Chcieli jechać taksówką, ale nikt się nie odważył tego dokonać. Nikt z taryfiarzy. Ale teraz jesteśmy już wszyscy razem, a przed nami dwa tygodnie zdjęć w Jerozolimie i Cezarei Nadmorskiej.

25 kwiecień 2009

Izrael

Mobirise

Opuszczamy Izrael w niemniej dramatycznych okolicznościach, niż te jakie miały miejsce kiedy tu przybyliśmy. Na lotnisku przepytują nas dokładnie i konfiskują nam część sprzętu filmowego. Uważają chyba, że to jest zbyt niebezpiecznie, aby pozostał w naszych rękach podczas lotu. Na nic nie zdają się tłumaczenia i wyjaśnienia. Służby bezpieczeństwa są bezwzględne. Szczególnie… te służby. 

23 maj 2010

Rzym - ciężka droga.

Mobirise

Kolejna ciężka przeprawa. Okradziono nas ze sprzętu i rzeczy osobistych. Miało to miejsce w Rzymie pod bazyliką św. Pawła.
Co za ironia losu. Nas! Ekipę od filmu o św. Pawle! Tuż pod jego bazyliką. I to niedzielę.
W biały dzień. To był cios, po którym mieliśmy prawo nie podnieść się. Dzięki zaangażowaniu całej ekipy, po krótkim opłakaniu strat zebraliśmy się do kupy i postanowiliśmy jechać dalej. Trzeba było tylko skądś skombinować nowe kamery. Z tym co nam zostawili złodzieje i pożyczoną kamerą mogliśmy dalej robić zdjęcia. Niestety raz jeszcze musieliśmy wszystko filmować w Rzymie, gdyż skubnięto nam także to, co już do tej pory nagraliśmy.

Czerwiec 2010

Koniec zdjęć.

Mobirise


Po tylu przygodach - zakończyliśmy zdjęcia! Niemożliwe! A jednak! Ponad 60 dni zdjęciowych w 8 krajach już za nami. Cały materiał już jest w montażowni. Kolejne odcinki filmu nabierają kształtów. Najpierw układa się ostateczną wersję obrazka, a przecież było wiele dubli. Potem powstaje do tego dźwięk. Na końcu nagranie lektora w scenach opisowych. A po drodze jeszcze całe mnóstwo drobnych poprawek. Praca idzie do przodu. Planowana premiera pierwszej edycji w języku polskim już w październiku. 

Producent Filmu
FRAMESOUND PRODUCTION Sp. z o.o.
Framesound.com
Studio Mix51.pl
KRS - 0000573449
ID EU VAT TAX - 8982213746

ADRES

Framesound Production
Podkarpacki
Park Naukowo-Technologiczny
"AEROPOLIS"
Jasionka 954A # IT 1 p. 311
36-002 Jasionka / Rzeszów Poland

PL +48 690 298 544

Los Angeles USA
+1 (310) 928 5228